Viac detí v jednej izbe – aké sú výhody spoločnej detskej izby?

Už keď staviate dom alebo kupujete byt, v ktorom plánujete zostať dlhšiu dobu, tak sa zamýšľate, koľko izieb budú vaše deti potrebovať. S tým sa spája aj otázka – dať viacero detí do jednej izby alebo dopriať každému samostatnú izbu? Fakt je ten, že každá z možností má svoje výhody aj nevýhody. My sa s vami na to dnes pozrieme bližšie, aby ste sa mohli jednoduchšie rozhodnúť, koľko izieb budete pre svoje deti potrebovať.

Viac detí v jednej izbe – aké sú výhody spoločnej detskej izby? (Foto: unsplash.com)

Lepší vzťah detí

Aj keď sa môže zdať spoločná detská izba pre deti nevhodným riešením v dnešnej dobe, tak to môže mať aj pozitívny vplyv. V prvom rade, takto súrodenci trávia spolu oveľa viac času. Nech je medzi nimi akýkoľvek vekový rozdiel, dokážu si k sebe nájsť cestu a spolupracovať. A netreba sa diviť, že súčasťou ich vzťahu budú aj hádky alebo bitky, to k tomu patrí. Naučia sa komunikovať, ospravedlniť sa a budovať tak vzťah. Takýmto spôsobom sa môžu naučiť aj spolupráci pri upratovaní a organizovaní svojich vecí.

Nevýhodou spoločnej detskej izby môže byť pri mladších deťoch spánkový režim. Dôležité je prispôsobenie tohto režimu, aby sa deti navzájom nebudili a aby to vyhovovalo aj vám, ako rodičovi. Zložitejšie to je aj vtedy, keď má dieťa počas dňa iný program, než to druhé alebo si chce domov zavolať kamarátov.

Oddelené detské izby

Niektorí rodičia chcú dopriať svojim deťom oddelené detské izby. Dieťa má tak dostatok priestoru, súkromie a nech robí čokoľvek, tak neobmedzuje nikoho ďalšieho. Je to jednoduchšie, aj keď si chce zavolať k sebe kamarátov a chcú sa spolu hrať. Táto možnosť je ideálna pri deťoch opačného pohlavia. A aké sú nevýhody? Presne tie, ktoré sú výhodami u spoločnej detskej izby. Niektorí rodičia nemajú na výber, keď žijú v menších bytoch a do izby sa musí pomestiť viac ľudí. No v minulosti to v domácnostiach fungovalo presne takto a členovia rodiny boli aj napriek tomu spokojní.