Maca peruánska – prečo by ste ju mali zaradiť do jedálnička?

Počuli ste už o tejto superpotravine? Ak áno, tak vám ju v tomto článku radi predstavíme. Jedná sa o rastlinu, z ktorej sa využíva koreň vo veľkosti reďkovky. Pôvodne pochádza z Peru, no celkovo sa jej najviac darí vo vysokohorských oblastiach. Nevadí jej ani studený vzduch či mrazivé teploty. Aké je jej zloženie a s čím vám dokáže pomôcť?

Maca peruánska – prečo by ste ju mali zaradiť do jedálnička? (Foto: pixabay.com)

Zloženie Macy peruánskej

Maca alebo Žerucha peruánska nie je v oblasti výživy ničím novým a jej účinky poznali ľudia už pred tisíckami rokov. Zaujímavé je jej zloženie, vďaka ktorému má také zaujímavé účinky na naše zdravie. Obsahuje hlavne sacharidy, bielkoviny, mastné kyseliny, vlákninu, aminokyseliny, vitamíny B1, B2, C, draslík, sodík aj fosfor. Nachádzajú sa v nej aj sterolové látky či izotiokyanáty.

Účinky na naše zdravie

Je určená pre všetky vekové kategórie, mužov aj ženy. Štúdie ukazujú na to, že maca má vplyv na plodnosť. Podporuje reprodukčné zdravie a hormonálnu rovnováhu u žien. Zároveň zvyšuje chuť na sex, je to totiž prírodné afrodiziakum. Ak máte obdobie, kedy vás nič neteší a nemáte počas dňa energiu, tak je dobré začať užívať macu. Má na organizmus rovnaké účinky ako káva alebo zelený čaj.

Čo sa týka ochorení, tak žerucha peruánska pomáha pri liečení osteoporózy. Je to pomerne časté ochorenie kostí, ktoré spôsobuje ubúdanie kostného tkaniva. Nebezpečné je to hlavne u žien, keď si prechádzajú z menštruačného štádia do menopauzy. Maca je prírodným liečivom na množstvo problémov, ktoré nahradí chemikálie v liekoch.