Poriadok nestačí udržiavať iba v domácnosti – čo vaše financie?

Poriadok nestačí udržiavať iba v domácnosti – čo vaše financie?

Miniete väčšinu z rodinného rozpočtu ešte pred koncom mesiaca a potom škrípete zubami, kedy už bude konečne výplata? Nie ste žiadnou raritou – na Slovensku sa to deje v 45 % všetkých domácností. Ako si teda ustrážiť príjmy, výdaje a to, aby ste mysleli aj na budúcnosť? Poradíme vám!

Poriadok nestačí udržiavať iba v domácnosti – čo vaše financie?
(zdroj: unsplash.com)

Majte prehľad koľko a kde najviac

Finančná gramotnosť u nás nie je tak celkom samozrejmosťou. Naše deti sa v škole neučia, ako narábať s financiami a aj my občas strácame v osobných financiách systém. Alfou a omegou všetkého je mať prehľad. Čo to pre vás znamená v praxi? Že zdokumentujete aj žuvačky, ktoré si kúpite ráno v novinovom stánku. Je len na vás, či to urobíte po starom, čiže si vezmete pero a papier, alebo to rovno naťukáte do počítača. Zaznačujte si všetky reálne aj plánované výdaje, či už platené kartou, online, pravidelným príkazom alebo hotovostnou úhradou. Ideálne je robiť to raz za mesiac. Zistíte tak nielen koľko míňate, ale aj na čo míňate najviac.

Ak už nakupovať, tak vždy s rozvážnosťou. Nakupujte online, sledujte zľavy a aktuálne zľavové kódy. Ušetriť vďaka zľavovým kódom z KuponyZdarma.sk môžete ušetriť aj desiatky eur a to pri každom nákupe cez internet. Nájdete tu stovky obľúbených obchodov.

Plánujte aj nepredpokladané výdaje

Neplatí to úplne stopercentne, ale väčšina výdajov sa dá plánovať. Viete, že vám na aute končí tento mesiac emisná kontrola? Máte doma desaťročné spotrebiče? Značte si potenciálne náklady už teraz. Ak zatiaľ neviete presnú sumu, odhadnite ju – a vždy si nechajte nejakú rezervu. Dôležité je aj dodržiavať, čo si naplánujete. Ak si naplánujete mesačne minutie určitej sumy, neprekračujte ju. Finančná stabilita je totiž najlepším predpokladom toho, aby ste dosiahli v šetrení a dodržiavaní rodinného rozpočtu úspech.

Myslite však aj dopredu. Budujte si finančnú rezervu, hoci menšiu, ak si vyberiete správne, môže sa aj časom zhodnocovať. Populárny je u nás Finax, čo potvrdzujú skúsenosti klientov. Jedná sa o výbornú možnosť, ako šetriť, ale aj investovať.

Myslite realisticky

Začať s čistým štítom je to najlepšie, čo môžete urobiť, preto zdokumentujte všetky svoje dlžoby. Keďže sa v dnešnej dobe bez mesačných splátok nedá fungovať, spíšte si aj všetky svoje dlhy, vrátane úrokov, splátok a termínov. Aj v tomto smere musíte mať čo najlepší prehľad.

Chcete sa v rámci svojich financií aj niekam posunúť? Stanovte si nejaké dosiahnuteľné ciele. Napríklad koľko a dokedy chcete našetriť. Máte pôžičku, ktorú chcete splatiť? Skonkretizujte svoju predstavu a máte motiváciu, čomu podriadiť svoje financie. Samozrejme, aj tu platí to, čo pri novoročných predsavzatiach – stanovte si cieľ, ktorý môžete realisticky v danom období splniť. Ak splácate hypotéku, máte dve malé deti a do práce musíte každý deň dochádzať, asi sa milionárom nestanete ani za rok, ani za dva.