Zdravý, chutný, lacný - a to nie je všetko! Alebo čo ste nevedeli o banánoch

Zdravý, chutný, lacný – a to nie je všetko! Alebo čo ste nevedeli o banánoch

To, že má banán prospešné účinky pre naše zdravie, je všeobecne známe. Banán je ľahko stráviteľný, dodáva energiu, obsahuje vlákninu, vitamíny skupiny B aj vitamín C. Môže byť tiež prevenciou anémie a znižuje hladinu homocysteínu, ktorý zapríčiňuje ochorenia srdca. Banán však môže byť aj pomocníkom v domácnosti. Na čo všetko sa dá použiť?

Zdravý, chutný, lacný - a to nie je všetko! Alebo čo ste nevedeli o banánoch
(zdroj: unsplash.com)

Kozmetická pomôcka

Banán môže byť skvelým pomocníkom pre pleť. Namiesto drahých kozmetických prípravkov stačí, aby ste si z banánu urobili peeling alebo masku. Polovicu banánu popučte v miske, pridajte jednu čajovú lyžičku mlieka a jednu čajovú lyžičku jemných ovsených vločiek. Takúto zmes následne naneste na poriadne vyčistenú pleť. Ak uprednostňujete skôr hydratačnú masku, bude vám stačiť druhá polovica banánu a čajová lyžička medu. Túto zmes si naneste na pleť a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom si tvár dôkladne umyte. Takúto masku alebo peeling odporúčame aplikovať viackrát do týždňa, aby ste pocítili a videli priaznivé účinky.

Šupka nie je odpad

Vyhadzujete šupky z banánu? Tak po prečítaní tohto článku to už možno robiť nebudete. V niektorých krajinách sa napríklad bežne v banánových listoch pečie mäso, aby bolo mäkšie a jemnejšie a traduje sa, že podobné účinky majú aj banánové šupky. Môžete na nich uložiť kuracie mäso, ktoré predtým nasoľte a okoreňte. Na vrch naukladaného mäsa dajte ešte jednu vrstvu šupiek a opečte. Tento trik vám pomôže zlepšiť chuť a mäso bude naozaj jemnejšie a šťavnatejšie. Okrem toho to má aj ďalší skvelý účinok – mäso sa vám nepripáli.

Bojovník proti škodcom

Šupky z banánu môžete dokonca použiť aj namiesto sódy bikarbóny. Stačí, ak použijete jej vnútornú stranu. Môžete si ňou napríklad vyčistiť zuby, akurát si ich nezabudnite po čistení vypláchnuť čistou vodou. Myslite však na to, že bieliaci účinok sa dostaví najskôr po dvoch týždňoch. A na záver ešte jeden veľmi praktický trik, ktorý určite využijete v záhrade, obzvlášť, ak máte problém s voškami, ktoré napádajú vaše kvety. Aplikovať ho môžete aj na črepníkové kvety v interiéri. Vďaka tomuto triku sa vošiek zbavíte aj na dlhšiu dobu. Stačí, ak zoberiete 2 – 3 banánové šupky a narežete ich asi na 2 cm dlhé pásiky. Pri koreňoch rastliny potom opatrne vyhĺbte malý otvor a vložte do neho kúsok banánovej šupky. Vošky, ale dokonca aj mravce totiž neznášajú nasýtenú koncentráciu draslíka, ktorá sa v šupke nachádza a dajú vašej záhrade aj rastlinám pokoj. Draslík navyše pôsobí v zemi ako prírodné hnojivo, takže doslova zabijete dve muchy jednou ranou!